Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiedza Teoretyczna
#1
Od razu zaznaczam, że ten poradnik pisałem dawno temu dla CR i mogą być jakieś "nieprawidłowości", że tak to ujmę.

Używanie przedmiotów:
I. 1h:
1. Rozpoczęcie walki bronią jednoręczną zależy zarówno od nas, jak i przeciwnika (wybór taktyki walki z przeciwnikiem, warto zajrzeć do "Taktyka Walki PVP/TDM").
2. Wyczucie gra tu główną rolę, więc zalecam w trakcie walki bycie w ciągłym ruchu, stosując co chwilę podejścia i odskoki(W+S).
3. Staraj się bić rytmicznie, gdy idziesz na wymianę, najlepiej wsłuchaj się w dźwięki uderzeń i po nich odpowiednio wciskaj klawisze.
4. Jeśli przeciwnik zamierza Ci zwiać, to polecam zastosowanie Szarży, ale nigdy nie wiadomo czy wróg się nie odwróci, dlatego później należy zrobić szybki obrót w drugą stronę. Ogólnie szarżę stosuje się zazwyczaj tylko do sprowokowania przeciwnika.
5. W sytuacji, gdy ktoś próbuje Cię okrążyć w trakcie walki, to polecam zrobić odskok, a zaraz po nim uderzenie.
6. Gdy przeciwnik ma końcówkę hp i się cofa, to polecam stosowanie lekkich podejść i uderzeń QQ, bo przy tym postać nam lekko przybliża, a przeciwnik ma problem z wzięciem nas na dystans.
7. Czas, to najważniejszy czynnik, jeżeli opanujecie mniej więcej ile trwa każda czynność, to będziecie mogli nad nimi panować np. zwalniając wymianę, bo przeciwnik zrobił blok i liczył, że 2 razy w niego walniecie, gdy on później zada Wam cios, a Wy zwalniacie i idealnie uderzacie go po bloku - przeciwnik ma przechlapane.
8. Warto czasem używać pierwszych dwóch combosów, gdyż przybliżają nas lekko do przeciwnika, mimo że są trochę wolniejsze od wymiany, to przy zastosowaniu takich combosów dają nam przez chwilę dużo większy zasięg, oczywiście przeciwnik też ma wtedy większy zasięg. Combo tworzy się zazwyczaj by zaskoczyć przeciwnika.
9. Jeżeli chcesz spróbować ucieczki w trakcie walki, to zalecam zastosowanie 2 bloków oraz 2 odskoków, a na koniec obrót i długa.
10. Wytrenowanie sekwencji, to część sukcesu... Macie różnorakie możliwości: (podane techniki mają Wam tylko przybliżyć o co mniej/więcej chodzi i jak należy do tego odpowiednio podejść. Nie należy bezmyślnie postępować według instrukcji, to jest tylko teoria, a technikę musicie modyfikować w trakcie walki np. ilość uderzeń zależy od sytuacji, wykonanie bloku również, a nawet odskoku, czy samego podejścia by rozpocząć walkę itp. itd.).
~Przytrzymanie LPM/CTRL i wciśnięcie klawisza "Q/E", puszczenie wszystkiego i ponownie wykonanie tego samego działania.
~Wykonywanie uderzeń za pomocą klawiszy Q+E.
~Uderzenie lewa/prawa, odskok.
~Blok, uderzenie lewa/prawa/lewa.
~Uderzenie lewa/prawa/lewa, blok, odskok.
~Blok, uderzenie lewa/prawa/lewa, blok, odskok.
~Do przodu, blok, uderzenie lewa/prawa/lewa, blok, odskok.
~Do przodu x2, blok, uderzenie lewa/prawa/lewa, odskok x2.
~Do przodu, uderzenie(od prawej) x6, blok, odskok.
~Do przodu x2, uderzenie(od lewej) x5, blok, odskok x2.
@ Up -> Im więcej działań do wykonania tym trudniejsza sekwencja, ale każda może się przydać.
11. Uderzenia lewa/prawa, czym się różni A+D od Q+E? (pójście w bok jest gorsze niż lekki obrót w bok, dlatego zalecam używanie Q+E):
~Jeśli używamy a+d, to czasem postać może nam pójść w bok zamiast wykonać uderzenie ze względu, że wciśniemy szybciej a/d niż LPM/CTRL, albo nie wejdzie nam LPM/CTRL.
~Jeżeli używamy Q+E, to czasem może nam obrócić postać zamiast wykonać uderzenie, z tego samego względu, co wyżej.
12. Czym się różni LPM od CTRL? Niczym, poza tym, że w Gothicu wygodniej jest używać LPM niż CTRL (szybsza reakcja, co przekłada się na lepszy refleks w trakcie gry).
13. Wyciąganie broni przebiega za pomocą klawisza 1 lub spacji, lecz gdy używamy 1, to często wyciąga miecz wolniej nawet gdy stoimy w miejscu. Miecz należy wyciągać za pomocą spacji, gdy stoimy w miejscu, wtedy przebiega to błyskawicznie. Oczywiście, jeśli sytuacja nie wymaga szybkiego wyciągnięcia broni, to można wyciągnąć ją w trakcie biegu (takie wyciąganie i chowanie broni można wykorzystywać, by sprowokować przeciwnika do ataku i jednocześnie go zaskoczyć szybkim atakiem).
14. Można stosować też tzw. krótkie i niespodziewane podejścia, wtedy należy "klikać" z niewielkim odstępem czasu klawisz W i w dogodnej chwili atakować.
15. Już pod sam koniec animacji odskoku jesteśmy w stanie zacząć się obracać, co daje nam możliwość szybszego odstąpienia od przeciwnika.
16. Mamy możliwość zmiany targetu w odpowiednich momentach, gdy nie wykonujemy żadnych czynności(nie dotyczy podejść), a dokładnie, gdy puścimy wszelkie klawisze i skończy się animacja ostatniej czynności.
17. Target jest zablokowany podczas wszystkich czynności(nie dotyczy podejść, obrotów), gdy mamy wciśnięty CTRL/LPM, lecz jeżeli puścimy dany klawisz/przycisk, to mamy możliwość manipulowania targetem w pewnym stopniu. Możemy wymusić na nim obrót w lewą/prawą przez krótką chwilę, ale później powraca do swojej pierwotnej postaci. Co pozwala nam decydować o dystansie i uchronić się przed ciosami.
18. W sytuacji, gdy atakuje nas 2 przeciwników lub więcej, to należy używać ee, bo przy ee target blokuje tylko na krótką chwilę i nas dodatkowo minimalnie oddala.
19. Jest możliwość chodzenia bokiem bez blokady targetu, ale trzeba już zacząć tak chodzić zanim nam kogoś namierzy.
20. Gdy ktoś jest ustawiony bokiem do Ciebie, to masz większy zasięg niż jakby stał naprzeciw. Dodatkowo zasięg zwiększa się, gdy przeciwnik jest w trakcie uderzenia oraz zmniejsza, gdy stoi nieruchomo po uderzeniu.
21. Między ciągłymi wykonywanymi blokami jest chwilowa przerwa, więc można komuś wejść pomiędzy nimi.
22. Ze względu, że można wykonywać kolejną czynność szybciej niż kończy się animacja odskoku, to można jeszcze bardziej zmniejszyć przerwę miedzy blokami, lecz trzeba wtedy już robić blok, odskok, blok, odskok... Przydatne, gdy ktoś próbuje nas zabić, a my czekamy na pomoc.
23. Trzymając w i a/d w tej samej chwili oraz klikając LPM/CTRL co chwilę, możecie jednocześnie iść lekko w bok i bić przeciwnika, w krótkim czasie, a dodatkowo się mocno przybliżacie, a wtedy przeciwnik może nie trafiać, jak jesteście dostatecznie blisko.
24. Idąc w bok, wokoło przeciwnika, aż zacznie podchodzić i uderzając później w niego gdy on podchodzi, mamy lekko większy zasięg niż on, bo gdy on podchodzi, to my jeszcze idziemy w bok, a uderzamy w niego pod lekkim kątem, gdy on uderza na wprost.
25. Jest możliwość uderzenia pomiędzy uderzeniami przeciwnika lewa/prawa nie dostając obrażeń, należy podejść trochę wolniej niż przeciwnik, a zarazem wyprowadzić odrobinę wolniej również cios, wtedy przeciwnik uderza w powietrze, a my w niego, po czym robimy blok albo możemy starać się doprowadzić do sytuacji, w której przeciwnik uderzy w końcówkę naszego bloku, wtedy należy zadać cios i odskoczyć.

II. Łuk:
1. Rozpoczęcie walki bronią dystansową zależy zarówno od nas, jak i przeciwnika (wybór taktyki walki z przeciwnikiem, warto zajrzeć do "Taktyka Walki PVP/TDM").
2. Aby lepiej wczuć się w walkę należy być w ciągłym ruchu, najlepiej chodzić przy przeciwniku za pomocą klawisza W.
3. W łuku zaskoczenie gra główną rolę, więc należy sporo kombinować podczas takich potyczek.
4. Gdy już zaczniesz strzelać, to nie strzelaj do końca, lecz 1-3 raz/y, najlepiej w takim wypadku po wystrzeleniu strzały puść wszystko, a zarazem kliknij i przytrzymaj klawisz w bok, owa metoda nie zadziała, jeżeli jesteś za blisko przeciwnika, ale jest to jedyna możliwość. Nie warto strzelać do końca, gdy idziecie w miarę równo(nawet, jak macie lekką przewagę, to możecie przegrać), bo przy łukach jest tak, że czasem po dostaniu strzałą zwalnia nam wystrzelenie kolejnej(nie zawsze jest to widoczne).
5. Przypuśćmy, że gonisz swojego przeciwnika, musisz starać się wyczuć moment i odległość miedzy nim, by po strzeleniu go trafić, ale uważaj, by Cię nie zaskoczył, ważna jest szybka reakcja.
6. Nie daj się głupio zabić, ważny jest teren, jeżeli przeciwnik jest za jakimś obiektem na dogodnej dla niego odległości od Ciebie, to będzie się starał wychodzić zza niego i Cię, co jakiś czas ostrzeliwać, należy wtedy napiąć łuk i wyczekiwać, aż wyjdzie i zacznie napinać własny, wtedy należy rozpocząć ostrzał.
7. Jeżeli chcesz uciec przed przeciwnikiem, najlepszym sposobem na to będzie bieg po skosie za pomocą klawiszy a/d.
8. Nigdy nie atakuj po ominięciu strzały przeciwnika, gdy Ty omijasz pocisk, to wróg napina już kolejny raz cięciwę, chyba że przeciwnik tego nie robi, wtedy możesz to zrobić.
9. Animacja napinania cięciwy się przerywa, jeżeli pójdziemy w bok.
10. Wytrenowanie sekwencji, to część sukcesu... Macie różnorakie możliwości: (podane techniki mają Wam tylko przybliżyć o co mniej/więcej chodzi i jak należy do tego odpowiednio podejść. Nie należy bezmyślnie postępować według instrukcji, to jest tylko teoria, a technikę musicie modyfikować w trakcie walki np. ilość strzałów zależy od sytuacji, wykonanie uniku również, a nawet oddalenia, czy samego podejścia by zacząć ostrzał itp. itd.).
~ podejście, napięcie cięciwy, strzał.
~ chodzenie na w przy przeciwniku, obrót do przeciwnika, napięcie cięciwy, strzał x2-6, pójście w bok.
@ Up -> Im więcej działań do wykonania tym trudniejsza sekwencja, ale każda może się przydać.
11. To nie jest broń do walki wręcz, klawisze można wciskać wcześniej, dzięki czemu od razu po zakończonej czynności wykonamy drugą, najszybciej jak to możliwe (szybsza reakcja, co przekłada się na lepszy refleks w trakcie gry).
12. Jest możliwość chodzenia w lewo oraz prawo za pomocą klawiszy A+D bez blokady targetu, należy kliknąć A/D, gdy nie mamy nikogo namierzonego, jeżeli będziemy bezustannie trzymać A/D i odpowiednio szybko przechodzić np. z A na D lub z D na A, to nie powinno namierzyć nam przeciwnika, a w takim wypadku mamy wolny target.
13. Przez niektóre obiekty można strzelać ze względu, że w chwili napinania łuku strzała wychodzi bardziej do przodu, czasem wychodzi poza obiekt, a czasem jest w nim, albo w połowie, ale bez względu na ową sytuacje, jest możliwość strzelania przez dany obiekt, strzała nie może być przed obiektem, oczywiście nie przez każdy się też da strzelić (czasem namierza przez obiekt, czasem nie, ale nawet jak nie namierza, to strzały trafiają w przeciwnika, jeżeli dobrze wymierzymy).
14. Są 2 sposoby, żeby nie dostawać strzałami w momencie, w którym my możemy strzelać:
~ należy podejść do odpowiedniego obiektu, np. beczki, która zasłania naszą postać i jest dostatecznie niska, by strzały przeciwnika trafiały w nią, a nie w nas oraz byśmy mieli dostęp, by sami strzelać we wroga (uwaga, nie jest to sprawdzona metoda, bo strzały mogą się odbić i trafić nas).
~ należy strzelać z miejsca, które zasłania naszą postać i wychylać się tylko na tyle, żeby móc w niego strzelać, takie miejsce musi być też odpowiednie pod kilkoma jeszcze innymi względami, ale to już musicie ocenić sami (uwaga, nie jest to sprawdzona metoda, bo strzały mogą się odbić i trafić nas).
15. Oszczędzanie strzał jest rzeczą bardzo prostą, ale wymaga dużo cierpliwości, należy strzelać jedynie w momentach, w których mamy większą szansę na trafienie.
16. Gdy schowamy się za odpowiednim obiektem i pod dobrym kątem napniemy cięciwę, to jest możliwość namierzenia przeciwnika, gdy przeciwnik nie może nas namierzyć lub po namierzeniu przez niego i wystrzeleniu strzały odbijają się od obiektu, za którym stoimy i nie trafiają po odbiciu w nas, a my wtedy możemy strzelać w niego bez przeszkód, działa tylko i wyłącznie z prawej strony, z lewej się tak nie da.
17. Jeżeli po każdym wystrzeleniu strzały moment odczekamy, to strzałę postać nakieruje trochę wyżej.
18. Jeśli namierzymy kogoś pod kątem i będziemy strzelać bez przerw, to łuk będzie napinał się na wprost naszej postaci.
19. Nawet, gdy nie jesteśmy w stanie z jakiegoś względu namierzyć przeciwnika, to możemy napiąć łuk oraz strzelić i w taki sposób trafić, jeśli teren będzie w miarę równy.
20. Czas, to najważniejszy czynnik, jeżeli opanujecie mniej więcej ile trwa każda czynność, to będziecie mogli nad nimi panować np. gdy przeciwnik liczy na to, że przy napięciu łuku i czekaniu, aż Wy zaczniecie go napinać Was trafi, to Wy możecie zacząć napinać cięciwę i w odpowiednim momencie pójść w bok, a on wtedy straci strzałę (przydaje się bardzo, gdy chcecie prowokować przeciwnika, by się wystrzelał).
21. Szybkość trafienia po wystrzeleniu zależy od odległości między Wami, a przeciwnikiem, to nie jest CS.
22. Cofanie postacią przydaje się jedynie do precyzyjnego jej ustawienia. Przydatne, gdy chcemy strzelać zza obiektu.
23. Target można zmieniać za pomocą Q/E podczas, gdy trzymamy LPM/CTRL, lecz jest to nieprecyzyjna metoda zmiany targetu, więc jest mało przydatna i ryzykowna.
24. Ważna jest odległość przy ciągłym strzelaniu, bo można nie zadać obrażeń po trafieniu w przeciwnika. Należy obrać odpowiednią odległość zanim rozpocznie się ostrzał.
25. Strzały mogą się odbijać od obiektów, a następnie trafiać przeciwnika, jak i zarówno nas. Warto wykorzystywać, gdy przeciwnik jest pomiędzy obiektami.
Reply


Messages In This Thread
Wiedza Teoretyczna - by Marko - 26.03.2018, 21:00

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)