Musiałbyś przekierować porty na swoim routerze/routerach.
Wszystko zależy od tego, jak wygląda u ciebie budowa sieci.
No i musisz sobie odpowiedzieć na te pytania wpierw:
1) ile jest routerów na drodze od twojego pc, do dostawcy internetu w twojej sieci domowej? 1? 2?
2) czy masz dostęp i możliwość konfigurowania routera/routerów w sieci domowej?
No i teraz jeśli już znasz odpowiedź na te dwa pytania, musisz trochę pogoogle'ować, jak przekierowywać porty dla danego routera.
Oprogramowanie na każdym routerze się różni i czasami opcje znajdują się w innych kategoriach, ale z grubszego przekierowanie portów konfiguruje się tak samo wszędzie.
Nie mniej jednak, przekierowywanie portów jest dosyć upierdliwe. Zwłaszcza, jak robisz to pierwszy raz, szybko możesz się zniechęcić po tym, jak firewall ci zablokuje aplikacje i tak.
Moja garść rad:
1.Jeśli masz jeden router, to dobrze, jeśli masz natomiast ich więcej i tworzą one osobne sieci, to dobrze by było jakbyś mógł testować przekierowanie portow wpierw na routerze, który jest bezpośrednio podpięty do internetu (to i tak zależy od konfiguracji sieci, bo możesz mieć zmostkowany router, który tylko przedłuża sieć).
2.Złota zasada, na czas konfiguracji przekierowywania portów, wyłącz zaporę w systemie windows, uniknie to problemów z ewentualnymi regułami, które możesz dodać potem.
3.Do testowania czy udało ci się przekierować port/porty najlepiej jest używać serwera g2o + launcher g2o.
Musisz przekierować port serwera i port serwera +5, czyli np: 28970 i 28975.
Dlaczego tak? A no dlatego, że g2o korzysta z serwera http, który stoi na porcie o 5 większym niż oryginalny.
Port serwera musi przekierowany być dla protokołów TCP i UDP.
Port serwera http (ten większy o 5) może być przkierowany tylko dla protokołu TCP.
Jak testować?
Banalnie.
Odpalasz serwer na danym porcie, który przekierowałeś, jeśli przekierowanie się powiedzie, powinieneś po pewnym czasie na liście serwerów dostrzec swój serwer.
Alternatywnie, możesz skorzystać z tego typu stron:
https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/
Z tym że te strony, nie są idealne. Przekierowanie portów działa dynamicznie, port jest po to, by twój router wiedział, do której aplikacji ma trafić pakiet informacji wysłany z sieci (np od serwera jakiegoś). Gdy żadna aplikacja nie chodzi na tym porcie, to po prostu jest on zablokowany, wtedy stronka ci może też pokazać że port nie jest przekierowany, ale to niekoniecznie musi być prawda. No i oczywiście, sytuacja w ktorej mamy dwa routery też może powodować problemy, wtedy stronka nawet jak serwer będzie miał przekierowane porty, może nam pokazywac złe rezultaty.
Tyle ode mnie, temat jest obszerny, nie dlatego że jest trudny, a dlatego, że routerów jest multum rodzajów (ale każdy powinien wspierać tą funkcje), no i samo skonfigurowanie tego jest proste, ale robi się bardziej problematyczne, gdy na drodze do internetu nie mamy jeden router w sieci domowej, a dwa, albo więcej (w założeniu że każdy router to osobna sieć).
Musisz o tym poczytać.